Retro kelimesini son dönemlerde bir hayli fazla duyar olduk. Yalnız mobilya alanında değil modadan tutunda otomobile kadar pek çok terimin içerisinde yer alıyor. Retro’nun kelime anlamına bakacak olursak geriye doğru dönüş demektir. Dolayısıyla insanlar artık mobilya tasarımlarında da geriye doğru bir yöneliş içerisindeler.

Bugün eski mobilyaların yeni ve modern hayata uyarlanması ile meydana getirilen birbirinden güzel modelleri de bulmak mümkün. Özellikle de dekorasyonda Retro modeller 2018 yılına da damga vuracak gibi görünüyor.

Retro modeller yani geçmişteki modellerden daha çok 1950-1980 dönemi arasındakiler ilgi çekiyor. Bu nostaljik tasarımlarda insanlara farklı bir yaşam alanı oluşturabiliyor.

Retro Model Mobilyaların Özellikleri Nelerdir?

Retro mobilyaların kendilerine göre özellikleri bulunuyor. Ahşap bölümleri yuvarlak bir hatta sahip ve belirli bir yükseklikleri var. Sehpalarda ise ceviz ve ahşap renkler ön planda kullanılıyor. Kütüphane, şifonyer ve geniş oturma alanları oluşturulması noktasında oldukça güzel. Retro modellerinde renklerin canlı olması çeşitliliğin fazla olmasına neden oluyor. Özellikle canlı mor,pembe,hardal sarısı  bordo ve kırmızılar oldukça sık kullanılır.

Retro mobilyaları görebileceğiniz yerler ise salon takımları, oturma grupları, yatak odaları, mutfak, çocuk ve genç odaları. Özellikle salon takımlarını ele alacak olursak burada kullanılan Retro modeller ihtişamı ve gösterişi de evinize taşıyacak.

Hem moderniz mi hem de nostaljiyi salonunuzda hissedeceksiniz. Ahşap kısımlarda acı kahveden, açık tonlara kadar renk çeşitliliği göze çarpmaktadır. Yemek odası takımlarında konsollar ve vitrinler şık aynalar ile bütünleşmektedir.